Załatw sprawę

© All rights reserved. Designed by DJ-Extensions.

Otwarta szafa 2024

 

Projekt socjalny dla mieszkańców Gminy Łańcut  „OTWARTA SZAFA” 01.03.2024 r. – 31.12.2024r.

1. Charakterystyka:

Współczesny świat to świat anonimowy, gdzie rozluźniają się więzi społeczne, dynamicznie zwiększają się różnice materialne, samopomoc sąsiedzka przestaje istnieć. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z problemów, z potrzeb ludzi, których codziennie mijamy na ulicy, osiedlu czy klatce schodowej. Jesteśmy blisko, a jednocześnie tak daleko. Pozbywamy się rzeczy jeszcze zdatnych do użytku: ubrania, zabawki, książki, sprzęty AGD, RTV itp. Rzeczy, które mogłyby być wykorzystane wyrzucane są do śmieci, tworzą się dzikie wysypiska, natomiast osoby, których nie stać na zakup nowych produktów są zmuszone do zaakceptowania ich braku. Pomagając osobom w kryzysie przeciwdziałamy ich wykluczeniu społecznemu. Dzieląc się odzieżą, zabawkami dajemy społeczeństwu sygnał, że nie są sami, że są osoby, które chcą pomagać i to robią. Wiele osób podąża za modą, wymienia swoje ubrania na nowe kolekcje, by być modnym, być na topie, ale są wśród nas osoby, które z wdzięcznością przyjmą używane ubrania, by wyglądać dobrze, schludnie. Osoby potrzebujące też chcą godnie żyć, chcą by ich dzieci miały dobre ubrania, fajne zabawki. Odzież, której nie używamy z różnych powodów, a zajmuje nam miejsce w szafie może stanowić wsparcie dla osób potrzebujących. Odpowiadając na potrzeby mieszkańców Gminy Łańcut wydzieliliśmy kącik pod nazwą „Otwarta Szafa”. Tam można przynieść niepotrzebne, ale jeszcze atrakcyjne rzeczy. Jedni zostawiają, inni zabierają...

Udzielenie pomocy w formie obdarowania drugiego człowieka ubraniem nawet, jeśli dzieje się to anonimowo (za pośrednictwem instytucji), pomaga budować poczucie przynależności społecznej oraz wzmacnia poczucie troski o innych. Osobom potrzebującym zaś daje poczucie komfortu bycia schludnym, zadbanym, podnosi pewność siebie, otwiera możliwości.

Świadomość w/w problemów oraz troska o bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Łańcut spowodowała, że pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Łańcut wprowadzili do swojej pracy projektowanie socjalne, które jest innowacyjna formą pracy. Projekt socjalny jest przedsięwzięciem, które cechuje się pewną niepowtarzalnością, realizuje określone cele i jest adresowany do konkretnej jednostki, grupy bądź społeczności. Jako pracownicy mamy wszechstronne rozeznanie problemów i potrzeb osób i rodzin z terenu Gminy Łańcut, ponieważ na co dzień z nimi pracujemy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Łańcut postanowili podjąć decyzje o realizacji projektu socjalnego pn. „Otwarta Szafa” mającego na celu umożliwienie swobodnego skorzystania z przekazanej przez darczyńców odzieży przez osoby potrzebujące takiego właśnie wsparcia.

Projekt socjalny wpisuje się jednocześnie w ekologiczne idee dawania „drugiego życia” nienoszonej już odzieży.

 

2. Cel główny i cele szczegółowe

Głównym celem realizacji projektu pn. „Otwarta Szafa” jest podniesienie jakości życia mieszkańców Gminy Łańcut poprzez możliwość skorzystania z dostępnej odzieży przekazanej przez darczyńców.

Cele szczegółowe to:

 • zapewnienie osobom potrzebującym odpowiedniej dla ich potrzeb odzieży,
 • podniesienie samooceny i pewności siebie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
 • niwelowanie różnic społecznych wśród dzieci,
 • ograniczenie wyrzucania odzieży, promowanie ekologicznego trybu życia,
 • promowanie idei dzielenia się i pomagania.

3. Odbiorcy projektu

Projekt socjalny pn.” Otwarta Szafa” adresowany jest do wszystkich mieszkańców Gminy Łańcut, zarówno tych, którzy chcą się podzielić zbędna odzieżą w dobrym stanie, jak również tych  wszystkich, którzy tej odzieży potrzebują.

4. Instytucje zaangażowane

Organizatorem projektu „Otwarta Szafa” jest Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Łańcut.

5. Miejsce i termin realizacji

Miejscem realizacji projektu socjalnego będzie Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Łańcut . Czas realizacji: 01.02.2024 r. – 31.12.2024 r.

6. Zakładane rezultaty projektu

Zaplanowane rezultaty projektu socjalnego „ Otwarta Szafa” będą skierowane do mieszkańców Gminy Łańcut. Potrzebujący schludnej odzieży dla siebie lub dzieci  będą mogli zaspokoić podstawowa potrzebę związaną z adekwatnym do okazji i pogody strojem. Rodzice dzieci znajdą również ubranka dla swoich pociech, które szybko wyrastają z posiadanej odzieży i będą mogli zadbać o właściwy strój dla nich, co pozwoli niwelować różnice społeczne między rodzinami. Osoby zainteresowane oddaniem ubrań dla dorosłych i dla dzieci w różnym wieku będą miały możliwość wsparcia innych, podzielenia się z potrzebującymi, dać „nowe życie” swoim niepotrzebnym już ubraniom. W ten sposób odzież z „drugiej ręki” trafi do potrzebujących.

7. Zakończenie

Działania w projekcie „Otwarta Szafa” zostały zaplanowane w oparciu o przeprowadzoną przez pracowników socjalnych diagnozę w środowisku lokalnym oraz konsultacje z osobami korzystającymi w różnych form pomocy w tut. Ośrodku.

Dane kontaktowe
Adres
Wysoka 49
37-100 Łańcut
Kontakt
tel./fax (17) 24 99 208
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia
 • Poniedziałek
  7.00 – 15.00
 • Wtorek
  7.00 – 15.00
 • Środa
  7.00 – 15.00
 • Czwartek
  7.00 – 15.00
 • Piątek
  7.00 – 15.00
© Wszelkie prawa zasteżone