PROJEKT SOCJALNY „NIE JESTEŚ SAM! STOP PRZEMOCY RÓWIEŚNICZEJ”
Pamiętaj, nie musisz radzić sobie sam z problemem przemocy!
Przełam milczenie, poproś o pomoc!
Charakterystyka:
Przemoc rówieśnicza są to intencjonalne, krzywdzące zachowania ze strony rówieśników. Mogą mieć formę psychiczną lub fizyczną. Przemoc wśród rówieśników w szkole to poważny problem, który może mieć długotrwałe konsekwencje dla ich rozwoju psychicznego, emocjonalnego i społecznego. Przemoc rówieśnicza, znana również jako nękanie to zjawisko, które stanowi poważny problem w szkołach. Dzieci i młodzież doświadczają różnych form agresji ze strony swoich rówieśników lub też uczniów z wyższych klas. To może prowadzić do trwałych szkód emocjonalnych i psychicznych. Przemoc w relacjach między młodymi ludźmi nie zawsze musi kończyć się w sądach. Bardzo często jako rozwiązanie konfliktu wystarczy interwencja osoby dorosłej i mediacja. Jak się okazuje, każdy uczeń może być agresorem. Co mogę zrobić, gdy jeden uczeń dezorganizuje życie całej klasy? Szkoła nie reaguje na przemoc rówieśniczą dziecka wobec pozostałych uczniów – czy to normalne? Nawet będąc wrażliwą, inteligentną osobą jest bardzo łatwo posuwać się coraz dalej, szczególnie funkcjonując w grupie. Nie trzeba być z gruntu złym, żeby to zrobić. Wystarczy “popłynąć na falach” funkcjonowania w grupie. Mylące jest to, że często to posuwanie odbywa się małymi krokami i człowiek nie zauważa, iż przekracza granicę między np. dowcipkowaniem a dołowaniem kogoś. Kiedy pojawia się konflikt między rówieśnikami, potrzeba często interwencji osób dorosłych. Nie od razu sprawa musi trafić do sądu. Trzeba pamiętać o możliwości mediacji. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że my dorośli rozwiązujemy konflikty młodych ludzi. Często w przypadku przemocy rówieśniczej czy różnego rodzaju trudnych sytuacji, interwencja nasza jest niezbędna. Czasami sprawa musi trafić do policji lub nawet sądu, ale bardzo często jest tak, że wystarczyłoby działanie świadków, żeby tę przemoc powstrzymać. Nauczyciele i wychowawcy pełnią kluczową rolę w szkole, ponieważ to na nich spoczywa odpowiedzialność za dobro i ochronę uczniów przed przemocą. Autorytet wychowawcy i jego silna pozycja przywódcza to nie tylko ustanawianie, przestrzeganie i pilnowanie zasad.
Adresaci projektu:
Projekt socjalny ma na celu zapobieganie przemocy w relacjach między rówieśnikami, a także propagowanie mediacji rówieśniczej jako alternatywnej metody rozwiązywania konfliktów. Prelekcje i warsztaty prowadzone przez zawodowych kuratorów sądowych i psychologa mają uświadomić młodym ludziom, jakie mechanizmy rządzą przemocą, jak funkcjonuje grupa rówieśnicza, jak się zachować, będąc świadkiem przemocy, gdzie szukać pomocy, będąc osobą doznającą przemocy. Spotkania mają charakter integracyjny, bo uczestniczą w nich uczniowie, nauczyciele i wychowawcy, przedstawiciele OPSGŁ a także zawodowi kuratorzy sądowi.
Cel główny:
Projekt socjalny „Nie jesteś sam! STOP przemocy rówieśniczej” ma na celu podniesienie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży poprzez uwrażliwienie na właściwe zachowania w różnych sytuacjach społecznych oraz kształtowanie umiejętności i nawyku wyboru bezpiecznych zachowań w codziennych sytuacjach życiowych.
Cele szczegółowe:
Miejsce projektu:
Projekt zostanie zorganizowany w czterech szkołach Gminy Łańcut poprzez przeprowadzenie przez psychologa warsztatów edukacyjnych dotyczących zjawiska przemocy rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży, które zostaną zakończone wspólnym spotkaniem integracyjnym w Handzlówce – Park Magrysia, gdzie dzieci i młodzież wezmą udział w integracyjnym spotkaniu przy ognisku.
Oczekiwane efekty:
Działania:
Realizacja projektu:
Projekt socjalny zostanie zrealizowany w okresie od kwietnia 2024 r. do czerwca 2024 r.
Zestawienie kosztów:
Organizacja projektu „NIE JESTEŚ SAM! STOP PRZEMOCY RÓWIEŚNICZEJ” będzie finansowana ze środków finansowych Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Łańcut oraz zasobów własnych Gminy Łańcut.
Realizator projektu:
Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Łańcut, Wysoka 49, 37-10 Łańcut
Polityka prywatności | Deklaracja dostępności
Adres skrzynki ePUAP: 6ohi83h8mp/skrytkaESP | Adres e-Doręczeń: AE:PL-47871-90567-FUIHI-23